Euro 2016 w pełni, więc korzystając z tego faktu, pragniemy przedstawić wybrane obiekty, które swoim kształtem lub wyglądem przypominają symbol mistrzostw, czyli piłkę.

 

1. Na początek, siedziba Global Foundries (producent układów scalonych na zamówienie) w ZEA – Abu Dhabi.

Kolisty obiekt o wysokości 121 m i 23 piętrach, ma kształt olbrzymiego wafla krzemowego. Powierzchnia użytkowa wynosi 49 000 m2. Składa się z dwóch zaokrąglonych, wypukłych fasad o powierzchni 4 boisk piłkarskich, które połączone są wąskim pasmem przeszklenia. Elewacja tego w pełni przeszklonego budynku jest całkowicie okrągła, zakrzywiając się we wszystkich możliwych kierunkach.

Wewnątrz znajduje się lokalna instalacja chłodząca oraz wydajne systemy oświetleniowe i wodne oraz nowe centrum badań i rozwoju R&D (Research and Development). Koszt inwestycji nieznany.

 

0

1. Siedziba Global Foundries.

2. Technosphere – Dubaj.

Technosphere, to projekt szklanego, ultranowoczesnego i ekologicznego budynku, który powstać ma w Dubaju. Do jego wzniesienia ma zostać wykorzystana najnowsza technologia i unikalne materiały, które będą naśladować naturalne procesy, zachodzące w naturze. Oświetlające obiekt słońce, będzie jedynym i wyłącznym czynnikiem, dostarczającym energię do Technosphere. Kształt i wnętrze wieżowca oraz specjalnie rozlokowane zielone tarasy i ogrody, będą całodobowo zapewniać odpowiednią temperaturę i korzystny mikroklimat.
Kształt kuli symbolizuje jądro atomu, tworzącego Wszechświat.

 

2_1

2. Technosphere.

3. Guangzhou Circle.

W chińskim mieście Guanghzou, pod koniec 2013 r. oddano do użytku nietypowy budynek, o wysokości 138 m i 47 m szerokości – krąg inspirowany numerologią Feng Shui. Otwór w środku budynku, w kształcie koła, ma ponad 50 metrów średnicy. Jest to chińska odpowiedź na francuską Wieżę Eiffla.

Krąg, wewnątrz którego umieszczono kanciasty budynek, usytuowany jest nad rzeką, a odbicie w wodzie, w połączeniu z jego kształtem tworzy, podobny do ósemki, symbol nieskończoności. Tak, jak nieskończona wydaje się historia chińskiej kultury.

 

okragly01-52cb2

3. Guangzhou Circle.

4. Kino Introversum.

Projekt kina Introversum, powstał w Groningen w Holandii. Budynek nawiązuje do planetarium, ludzkiego oka lub statku kosmicznego.

Biała kula owinięta jest wstęgą z 83 stalowo-szklanych paneli, o różnych, zespawanych ze sobą kształtach. Zewnętrzną warstwę płyt pokryto warstwą ochronną, która nadaje wstędze oryginalny, zardzewiały kolor. Biała kopuła symbolizuje artystyczne, holenderskie niebo. Wnętrze budynku składa się z dwóch kondygnacji. Przeszklone wejście prowadzi do Infowave – interaktywnej wystawy, wprowadzającej w tajniki nauk ścisłych.

 

archiview.nl_19

4. Kino Introversum.

5. Okrągłe pawilony w Monte Carlo.

Pośród ogrodów Boulingrins, znajduje się pięć imponujących pawilonów o wielkościach, od 220 do 600 m2 i wysokości, max. do 10 m. Ich łączna powierzchnia zajmuje ok. 2700 m2. Do budowy wykorzystano bardzo trwałe, białe panele aluminiowe, które można bez problemu zdemontować.

Jest to niezwykła atrakcja, która wyglądem, przypomina nieco miniatury niektórych stadionów piłkarskich. Odpowiednio oświetlone i wkomponowane w przyrodę, cieszą oko, zarówno mieszkańców, jak i turystów.

 

affine-design.com_3

5. Okrągłe pawilony w Monte Carlo.

 

 

Większość budynków jest przeszklona, do wewnątrz dociera duża dawka słońca – jak chłodzić takie obiekty?

 

– wykorzystanie szklanych ścian dwupowłokowych

Ściany te, składają się z dwóch warstw szklenia, odsuniętych od siebie o kilkanaście do kilku-dziesięciu cm. Warstwę wewnętrzną mogą tworzyć tradycyjne okna, warstwę zewnętrzną stanowi wówczas szklana powłoka. Powłoka zewnętrzna stanowi też ekran akustyczny oraz osłonę przeciwwiatrową, a także zabezpieczenie przed dostępem niepożądanych osób do środka.

– wykorzystanie przeszklonych atriów/pasaży

Mówi się często, że stanowią „płuca budynku”. Z założenia, ogrzane powietrze w górnej części przestrzeni atrialnej, ulega wyprowadzeniu przez otwory cyrkulacyjne w partii dachowej. Powstaje podciśnienie, które powoduje zasysanie powietrza z dolnych partii budynku, czyli tzw. efekt kominowy. Przepływ powietrza ku górze sprawia z kolei, że w dolnej części chłodne świeże powietrze zostaje wprowadzane do środka.

– wykorzystanie kominów słonecznych

Kominy słoneczne stanowią stosunkowo młode rozwiązanie we współczesnej architekturze proekologicznej. Cechą charakterystyczną jest przeznaczenie do naturalnej wentylacji wyporowej, przy wykorzystaniu ogrzewania energią słoneczną.

– rozwiązania z wykorzystaniem cieczy

Koncepcja polega na schładzaniu ciepłych mas powietrza w górnej partii komina, z wykorzystaniem cieczy, która przez parowanie schładza powietrze i powoduje jego opadanie. Dzieje się tak, dzięki zastosowaniu mikronizerów – cieczowych elementów chłodniczych, ulokowanych na szczytach wież.

– wykorzystanie otwieranych okien

Należy pamiętać o najprostszym sposobie naturalnego chłodzenia i wentylowania pomieszczeń, jakim jest zastosowanie otwieranych okien, które zapewnia wymianę powietrza z otoczeniem.